niedziela, stycznia 03, 2010

(Mk5) Dynaudio - głośniki / Dynaudio - speakers

W międzyczasie gromadzenia części do 4Motion przyszły głośniki i wzmacniacz DYNAUDIO. Oficjalnie VW nie montuje Dynaudio do Jetty. Wybrałem więc wersję z EOS-a, bo:
1. 10 kanałów (tyle mam teraz)
2. Wzmacniacz ma 600W
3. Głośniki basowe pasują do drzwi
In a meantime of collecting parts for my 4Motion project here come the DYNAUDIO speakers and amp. Officially, there is no Jetta version of Dynaudio. So I chose EOS variant, because of:
1. 10 channels (same as now)
2. Amp is 600W rated
3. Woofers fit the doors
Przedni basFront woofer
Obydwa: 1Q0 035 454 DBoth: 1Q0 035 454 D
Tylny basRear woofer
Obydwa: 1Q0 035 454 EBoth: 1Q0 035 454 E
Przedni średnieFront mid
Lewy: 1Q0 035 415
Prawy: 1Q0 035 416
Left: 1Q0 035 415
Right: 1Q0 035 416
Myślałem, że wszystkie głośniki będą Plug and Play. Niestety mała robótka będzie potrzebna do zamontowania średnich tonów, bo standardowy głośnik montowany w Jetta jest zupełnie inny.I thought all the speakers will be Plug and Play. Unfortunately, small fabrication will be required to install mid one, as the standard Jetta speaker is completely different.
Na szczęście na wysokość są podobne, więc nie obawiam się, że się nie zmieści.Fortunately they are of the same height, so I am not afraid it will not fit in.
Dorobione wsporniki:Fabricated brackets:
Przedni i tylny wysokieFront and rear tweeter
Wszystkie: 1Q0 035 411 H lub DAll: 1Q0 035 411 H or D
Tutaj istotny szczegół: gwizdki Dynaudio są większej średnicy niż standardowe głośniki i dlatego wymagają pierścienia redukcyjnego:Here is important detail: Dynaudio tweeters are wider than standard ones and therefore require an adapter:
Niestety nie można kupić oddzielnie ani samych gwizdków, ani pierścieni redukcyjnych. Dlatego najlepiej kupić 4 przednie plastiki z gwizdkami (lewy: 1Q0 837 973 H 9B9 i prawy: 1Q0 837 974 H 9B9) i wyjąć gwizdki i pierścienie.Unfortunately, it is not possible to buy tweeters and adapters separately, so the best way is to get 4 front trim pieces with both tweeters and adapters (left: 1Q0 837 973 H 9B9 and right: 1Q0 837 974 H 9B9) and extract both tweeters and adapters.
WzmacniaczAmp
Numer: 1Q0 035 456 CPN: 1Q0 035 456 C
Rozkład wyjść dokładnie taki sam jak w moim Cyfrowym Systemie Dźwięku.Pinout is the same as in my Digital Sound System.
Jeśli to jest wyznacznikiem czegokolwiek, wzmacniacz Dynaudio jest 2 razy cięższy od DSS.If it means anything, Dynaudio amp is twice as heavy as DSS one.
Wtyczki itd.Plugs etc.
......
InstalacjaInstallation
Poniższy opis zakłada, że w samochodzie jest zainstalowany Cyfrowy System Dźwięku. W przypadku standardowych 10 głośników z pasywnymi zwrotnicami w drzwiach, trzebe jeszcze dołożyć całe okablowanie wmzacniacza.The description below assumes the Digital Sound System is installed. In case of standard 10 speakers with passive cross overs inside the doors, it is necessary to wire whole amplifier.
Ponieważ nie chciało mi się odłączać całego akumulatora, to wyjąłem bezpiecznik wzmacniacza: u mnie nr 18 (30A) w skrzynce bezpiecznikowej B (pod maską.I did not want to disconnect the battery, so I pull out the amp fuse: in my car no 18 (30Amps) in the fuse box B (under the hood).
Przednie drzwiFront doors
Zdjąć tapicerkę drzwi.Remove doors trim.
Tak wyciągam "uparte" zapinki.This is how I pull out "stubborn" clips.
Przedni gwizdekFront tweeter
Gwizdki są przymocowane do plastików trzema przytopionymi kotwami. Przy pomocy skalpela wyciąć przytopienie.Tweeters are attached to trims with three ironed anchors. To remove them it is necessary to cut the melted parts with xacto knife.
Tak to wygląda po usunięciu przytopienia.THis is how it looks like after removing melted part.
Po wyjęciu głośnika:After removing tweeter:
Dokładnie w ten sam sposób wyjąłem gwizdki Dynaudio razem z pierścieniami redukcyjnymi.I removed Dynaudio tweeters and adapters in the same exact way.
Następny krok to podcięcie plastiku, tak, żeby pierścień osiadł głębiej:Next step is to cut away piece of trim so that adapter will sit deeper:
Sam pierścień też trzeba trochę przyciąć.The adapter itself must be trimmed a bit as well.
Na koniec zostaje tylko przyprasować na gorąco kotwy plastiku do pierścienia...Last thing to do is to iron the trim anchors to the adapter...
... i kotwy pierścienia do gwizdka.... and adapter anchors to the tweeter.
Podłączenie: uciąć starą wtyczkę wiązki drzwi, przylutować końcówki przewodu serwisowego i włożyć do nowej wtyczki.Connection: cut old door harness plug, solder two pins of service wire and slide into new plug.
Średnie tonyMid-range
Po zrobieniu wspornika trzeba jedyne wyciąć trochę wzmocnienia plastiku, żeby wystający głośnik się zmieścił.Once the bracket is ready, all that has to be done is to remove a bit of hex reinforcement so that the sticking out speaker fits.
Podłączenie: uciąć starą wtyczkę wiązki drzwi, przylutować końcówki przewodu serwisowego i włożyć do nowej wtyczki zamieniając miejscami pin 1 i 2.Connection: cut old door harness plug, solder two pins of service wire and slide into new plug changing pin 1 with pin 2 and vice versa.
BasowyWoofer
Głośniki basowe są przynitowane do drzwi. Najlepiej rozwiercić nity dużym wiertłem i wolnoobrotową wiertarką (ja używam wkrętarki) żeby nie potopić głośników.Woofers are riveted to the doors. The best way to detach them is to drill the rivets with big drill bit and low rpms drill (I use my bit driver).
Porównanie przednich basów.Front woofers comparison.
Nity: 5mm x 12mmRivets: 3/16" x 1/2"
Bas Dynaudio w drzwiach.Dynaudio Woofer installed.
Podłączenie: wyjąć piny ze starej wtyczki i włożyć do nowej wtyczki: pin 1 do 1, pin 3 do 2.Connection: pull out pins from old plug and slide into new plug: pin 1 to 1 and pin 3 to 2.
Tylne drzwiRear doors
Tylny gwizdekRear tweeter
Wymiana dokładnie tak samo jak przedni: skalpel i wyciąć stare przyprasowanie, przyprasować pierścień i gwizdek Dynaudio, podcinając uprzednio trochę plastik i pierścień.The swap is exactly the same as with front one: xacto knife, cut old melting part and iron the adapter and Dynaudio tweeter after cutting the trim and adapter.
Podłączenie: uciąć starą wtyczkę wiązki drzwi, przylutować końcówki przewodu serwisowego i włożyć do nowej wtyczki.Connection: cut old door harness plug, solder two pins of service wire and slide into new plug.
Tylny basRear Woofer
Wymiana dokładnie tak samo jak przedni: rozwiercić nity i przynitować bas Dynaudio.The swap is exactly the same as with the front one: drill rivets and rivet Dynaudio Woofer.
Porównanie tylnych basów.Rear woofers comparison.
Obudowę tylnego basu trzeba trochę przyciąć.The rear woofer enclosure needs to be trimmed a bit.
Bas Dynaudio w drzwiach.Dynaudio Woofer installed.
Podłączenie: wyjąć piny ze starej wtyczki i włożyć do nowej wtyczki: pin 1 do 1, pin 3 do 2.Connection: pull out pins from old plug and slide into new plug: pin 1 to 1 and pin 3 to 2.
Wzmacniacz/zwrotnicaAmplifier/crossover
KodowanieCoding
Test głośnikówSpeakers test
... i voila! Dynaudio gra! :-)... and here is Dynaudio in action!
Blogger Mike na to / said:

Zestaw godny. Mam nadzieje ze fabrycznie masz drzwi jako tako wygluszone. Glosniki przykreczasz do boczkow czy raczej do drzwi poprzez dystanse mdf ??

Ciekawi mnie projekt 4M, moze chcialbys podyskutowac cos wiecej?

2:48 PM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Właśnie rozważam wygłuszenie drzwi. Nie chce, żeby mi cokolwiek dzwoniło.

Basy fabrycznie są nitowane do drzwi, średnie i wysokie przytopione do plastiku tapicerki. Wydaje mi się, że przymocuję średnie do drzwi tym razem. Może nawet dystans nie będzie potrzebny.

Co do projektu 4M: chętnie podyskutuję. Tutaj masz linka do większości tego co udało mi się znaleźć i do części, które już kupiłem: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3455053

6:18 PM  
Blogger Mike na to / said:

CHOLERA JASNA !!! :D :D śledze ten wątek na vortexie od początku !!! Nie wiedziałem że to Ty :D Powodzenia, idzie Ci znakomicie. Gdybyś potrzebował coś z EU to mogę Ci pomóc. Jestem userem vwgolf.pl mój nick "shpaaku"

pozdrawiam

10:13 AM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

W zasadzie już wszystko mam. Tata właśnie wysyła mi tylne zwrotnice (nie mogłem ich tutaj jakoś w miarę tanio dostać).

Łożyska i czujniki ABS są takie same jak w przednich kołach, więc w miarę szybko je tutaj znajdę.

Został do kupienia wielki worek śrub, oleje przekładniowe, no i wydech do zrobienia od zera.

Myślę, że będzie to 3" prosta rura z nierdzewki z katalizatorem gdzieś pod samochodem. Tłumika nie przewiduję.

11:03 AM  
Blogger Mike na to / said:

Słuchaj, w haldexie nie zaleca się wymiany wiskozy. Znane są przypadki na naszym forum że było gorzej po wymianie. Jak nie cieknie to ja bym nie ruszał. Co innego skrzynia biegów. Dowiedz się konkretnie jaka specyfikacje potrzebujesz żeby Ci synchronizatory nie poleciały. Wydech jak robisz customowy to 3" będzie b.dobrze. W ARL'u np jest kat + tylko koncowy tłumik bez środkowego. Ciekawi mnie sama skrzynia pod 4M. Czy na prawej flanszy od półosi jest wyjście dwoma wałkami?? (jeden na półoś i drugi na transfer case)? EBD też będziesz miał na wypadek cross-hang ??

11:43 AM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Nie bardzo wiem co masz na myśli pod pojęciem wiskozy. Olej silikonowy? Haldex nie jest klasycznym sprzęgłem wiskotycznym. To sprzęgło wielopłytkowe załączane elektrycznie.

Oleje muszę kupić bo primo wszystko zostało opróżnione przed transportem a secondo instrukcja napraw zaleca wymianę filtra i oleju w Haldexie.

Skrzynia 4M ma dwa wałki po prawej stronie: zewnętrzny kołnierz napędzający rozdzielacz napędu (tył) i wewnętrzny wałek do prawej przedniej półosi.

Nie wiem co jest w nowym sterowniku ABS. Wiem, że jest hill-holding. Nie bardzo wiem co masz na myśli pod pojęciem EBD? Jak masz z tyłu tarcze, to zazwyczaj masz jakiśtam rozkład siły hamowania (dlatego tak zżera tylne klocki). Ale jeśli masz na myśli XDS, to nie.

2:20 PM  
Blogger Mike na to / said:

Tak jak na vortexie gosciu pokazywal filmik, gdy zawiesił auto na przekątnych kołach. Ty montujesz Haldexa 4tej generacji? Jeśli tak to masz rację, pomyliło mi się z Syncro ;)

2:36 PM  
Blogger Mike na to / said:

A pytanko mam. Czy skrzynie FWD mają wyjścia na 2 wałki z prawej strony i mocowania pod transfer case?

2:39 PM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Nie sądzę.

2:15 PM  
Anonymous Maciek na to / said:

Witam,
Mógłbyś mi napisać coś o instalacji elektrycznej do czujnika deszczu/zmierzchu i lusterka fotochromatycznego? Zadałem już pytanie w temacie o lusterku, ale pewnie nikt nie zauważył;)

Pozdrawiam

2:48 PM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Zauważył, tylko pewnie zapomniał :-). Skleroza nie boli.

A co chcesz wiedzieć? Schemat? Numery części?

7:09 PM  
Anonymous Maciek na to / said:

Mam lusterko z czujnikami, ale nie mam wiązki... Byłoby miło, jakbyś dał jakieś wskazówki, jak to podłączyć, jak Ty to robiłeś itd.:) Schemat też oczywiście mile widziany, a jak masz numery wiązek, to też bym prosił. A może "wiązki" dorabiałeś sam? Podobno nie jest to trudne w tym przypadku, ale brakuje mi trochę informacji...

8:19 AM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Wiązek do lusterka i czujnika nie można kupić oddzielnie. Są całością głównej wiązki.

Ja jestem leniem i kupiłem kompletną wiązkę z samochodu, który miał wszystkie mi potrzebne opcje, wyprułem przewody, które mi były potrzebe razem z wtyczkami i podłączyłem do wiązki w moim samochodzie.

Najlepiej będzie jak kupisz wtyczki i złączki i zrobisz sobie swoją wiązkę. Postaram się przez weekend wrzucić schemat i numery części wtyczek i złączek.

8:27 AM  
Anonymous Maciek na to / said:

Wielkie dzięki, czekam na schematy w takim razie. Masz możliwość podać mi numery tych złączek i wtyczek?

9:52 AM  
Blogger lasek75 na to / said:

Witam. Zakładam równiez Dynaudio do Golfa i zrodziło mi sie pytanie- pin 1 z niskotonowych to '+', czy '-'. W tweetereze i sredniotonowym jest czarny i czarno- biały kabel- który z nich to "+" a który "-". Z góry dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam i powodzenia w kolejnych modach!

1:20 PM  
Anonymous Jose Mendes na to / said:

Hello!! I'm from Portugal! :) What must you do to get the Dynaudio log on the splash image? Thanks!!!

2:27 PM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Muszę spradzić na schemacie biegunowość głośników. Nie pamiętam z głowy :D.

Dynaudio logo will appear when you recode the RNS to Dynaudio.

11:42 AM  
Anonymous zioolko na to / said:

Podobają mi się wszystkie twoje mody. Widać, że oprócz worka pieniędzy, zapału i miejsca do dłubania masz jeszcze dużo wolnego czasu.
Mam do ciebie pytanie odnośnie montażu dynaudio.
Kupiłem sam wzmacniacz dynaudio (8 głośnikowy) do Golfa 6. W Golfie 6 mam 8 standardowych głośników - co sądzisz o pomyśle podłączenia wzmacniacza do standardów, a wymianę głośników dopiero w przyszłości?
Wzmacniacz zadziała ze standardowymi głośnikami (mają chyba 2-4 ohm) i nie będzie widział błędów?
Będzie poprawa jakości odsłuchu?

5:56 AM  
Anonymous Muti na to / said:

Hej,
mógłbyś podać numer tej wtyczki do basowego głośnika,bo nigdzie w opisie nie widzę ;)

Dzięki

11:24 AM  
Blogger Michael Jez na to / said:

Pozdrowienia, malooshack proszę pana niezła robota. Szukam związki do mojego wzmacniacza żeby dodać Dynaudio do mkv który niema fabrycznego wzmacniacza. Widziałem kable z Polski ale ciekaw jestem czy masz jakiś namiar na co kupić. Jak nie to wzmacniacz idzie na Vortex na sprzedaż. Pozdrawiam z ciepłego Chicago

6:28 PM  
Blogger Wujek Zdzisek z Ameryki na to / said:

Zobacz tutaj: http://naviservice.com.pl/pl/p/Kabel-DYNAUDIO/162

Choć opinię mają średnią, to chyba jedyna firma, którą znam.

8:24 PM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Chciałbym zamontować u siebie w G5 wzmacniacz. Na początek może tyko DSS. Temat jako tako przewałkowałem i instalacja nie stanowi problemu. Zastanawiam się czy da się skomunikować po CANie wzmacniacz 8-kanałowy o identycznym numerze, ale pochodzącym z VW Phaetona? I gdzie należy go wpiąć? Domniemam że w Gateway. W G5 CAN ma kolory pomarańcz/zielony i pomarańcz/brąz. We wtyczce z DSS Phaetona 2002r. są przewody pomarańcz/fiolet i pomarańcz/ brąz ale pewności nie mam bo natrafiłem na rozbieżne schematy wtyczek. Wujku Zdzisku z Ameryki, spojrzałbyś u siebie w kostce pod siedzeniem które piny to przewody CAN?

1:48 PM  
Blogger Tomaz Semenic na to / said:

Hi!

I'm planning the installation of Dynaudio system in my Octavia pre-FL and I will also need adapters/fabricated brackets for mid tone speakers. Can you tell me, where have you found the adapters?

Kind regards,
Tomaž

5:24 AM  

Prześlij komentarz

<< Powrót / Close