czwartek, października 25, 2007

(Mk5) Dolna osłona / Skid plate

Po naszym pierwszym spotkaniu z lokalnym gównem drogowym (czytaj pozostałościami po oponach ciężarówek) postanowiłem zabezpieczyć miskę olejową przed skutkami potencjalnego spotkania z czymś twardym. Dzięki staraniom Johna z WorldImpex udało mi się nabyć komplet dolnej osłony wykonanej z blachy stalowej, z jakichś dziwnych powodów normalnie niedostępnej u dealera. Fabryczna plastikowa osłona podobno rozpada się w strzępny po najechaniu na coś twardszego.
---
After our first contact with the local road shit (= truck tyre left-overs) I decided to protect the oil pan from the potential impact. Thanks to efforts of John from worldimpex I got the steel skid plate, that is normally not available at the dealership. The factory belly pan is made of plastic and from what I have heard it falls into pieces upon contact with hard elements.

Potrzebne części / Parts required:
A. Osłona / Skid plate - 1K0 018 930 D
B. Wytłumienie / Sound Absorber - 3C0 018 997 B
C. Plastikowe zapinki / Clips - (9x) N 905 333 01
D. Ramię / Arm - 1K0 018 926 B
E. Śruby / Hex Head bolts (M12x1.5x80) - (2x) N 105 056 01
F. Śruba / Hex Head bolt (M8x30) - (1x) N 101 281 10
G. Śruby / Hex Head bolts (M8x16) - (4x) N 104 032 01
H. Uchwyt / Carrier - 1K0 018 936 B
I. Wspornik lewy / Retainer Bracket (Left) - 1K0 018 965 E
J. Wspornik prawy / Retainer Bracket (Right) - 1K0 018 966 E
K. Nakrętka sześciokątna / Hex Nut (M8) - N 907 611 01
L. Nakrętka samonitująca(?) / Rivited Cap Nut - (3x) N 904 460 03
M. Śruby / Socket Head Bolt (M10x30) - (5x) N 909 650 02
N. Korek / Plug - 1K0 018 973


Potrzebne narzędzia / Tools required:
1. Podnośnik / Lift
2. Podpórki / Stands
3. Klucz / Wrench - M13
4. Klucz / Wrench - M17
5. Klucz / Wrench - M18
6. Nasadka dwanaście punktów / Triple square bit - XZN10
7. Nasadka sześć punktów / Torx bit - T25
8. Nasadka sześć punktów / Torx bit - T30

Podnieść samochód, postawić na podpórkach, zdjąć plastikową osłonę silnika (8 śrub T25, 3 śruby T30), zdjąć koła (5 śrub M17), zdjąć dolne nadkola (7 śrub T25). / Lift the car, put it on the stands, remove plastic belly pan (8 bolts T25, 3 bolts T30), remove the wheels (5 bolts M17), remove lower wheel liners (7 bolts T25).

Wspornik prawy / Right retainer bracket

Mocowanie pomiędzy sprzęgłem klimatyzacji a zbiornikiem płynu do spryskiwaczy: / The installation between the A/C clutch and the washer fluid tank:



Wepchnąć nakrętkę samonitującą. / Insert riveted cap nut.



Przykręcić nakrętkę (M13) i śrubę (XZN10). Polecam nie dokręcać od razu do maksa. / Torque the nut (M13) and bolt (XZN10). I suggest leave it loose at the beginning.



Wspornik lewy / Left retainer bracket

Zatkać wspornik korkiem. / Plug the bracket.



Właśnie tak: / Like this:



Mocowanie nad wlotem do interqlera. Wepchnąć dwie nakrętki samonitujące. / The installation over the I/C inlet. Insert two riveted cap nuts.



Przykręcić 2 śruby (XZN10). Polecam nie dokręcać od razu do maksa. / Torque 2 bolts (XZN10). I suggest leave it loose at the beginning.



Ramię / Arm

Ramię pasuje tylko w jedną stronę. / The arm fits only one way.

Przykręcić 2 śruby (XZN10). / Torque 2 bolts (XZN10).





Uchwyt / Carrier

Podeprzeć dolną półkę przedniego zawieszenia podnośnikiem. / Support the subframe with the lift.



Odkręcić przednie śruby mocujące (M18, N 105 056 01, 70Nm + 90 stopni, zawsze wymienić). / Unbolt front bolts (M18, N 105 056 01, 52 ft-lbs + 1/4 rev, always replace).



Przykręcić wspornik. / Bolt the carrier.





Wytłumienie / Sound Absorber

Przymocować wytłumienie do osłony przy pomocy zapinek, najlepiej gumowym młotkiem. / Attach the sound absorber to the plate with the clips using the rubber mallet.





Osłona / Skid plate

Przykręcić osłonę do ramienia i wspornika (5 śrub M13). / Bolt the skid plate to the arm and carrier (5 bolts M13).





Na koniec dokręcić do końca prawy i lewy wspornik. Zdjąć osłonę, sprawdzić czy wszystkie śruby pasują, założyć dolne nadkola i przykręcić osłonę z powrotem. / Eventually, fully tighten the right and left retainer bracket. Remove the skid plate, make sure bolt holes match, install lower wheel liners and install back the skid plate.





Anonymous d na to / said:

very nice, thanks. do you need to remove it for oil changes?

4:01 AM  

Prześlij komentarz

<< Powrót / Close