niedziela, kwietnia 04, 2010

(Mk5) Zestaw głośnomówiący Bluetooth / Bluetooth handsfree kit

Trzymanie słuchawki telefonu przy uchu w czasie jazdy nie należy do najbezpieczniejszych czynności. Nie wspominając już o szukaniu telefonu po kieszeniach. Gdzieś widziałem dane, że około 30% wypadków jest wynikiem korzystania z telefonu w czasie jazdy.Using a phone handset while driving is not the safest activity. Not to mention any attempt to find a cell phone in a pocket. I believe I have seen some stats saying approx. 30% of all car accidents are because of using a cell phone while driving.
Części:Parts:
1. Moduł Bluetooth - wariantów jest od groma i jeszcze. W tym momencie używam modułu Skody 1Z0 035 729 B, który działa z czerwonym wkaźnikami MFA+. Próbuję jednak zdobyć moduł w wersji Premium, który ma wsparcie dla rSAP i przetestować go z częstotliwościami GSM w Stanach (GSM w Stanach to tylko AT&T i T-Mobile). Moduł 1Z0 ... B ma następujące możliwości:
a. Menu Telefon na MFA+
b. Menu Telefon na RNS-510
c. Obsługa głosem (użycie przycisku Gwiazdka na kierownicy MF)
Niestety, przycisk Słuchawka na kierownicy jest niewykorzystany.
1. Bluetooth module - there are many version. I currently use Skoda BT module 1Z0 035 729 B, that works with red MFA+. I am trying find a Premium version with rSAP and test it with US GSM frequencies (in US only AT&T and T-Mobile use GSM band). Skoda BT module 1Z0 ... B has following features:
a. Menu Phone on MFA+
b. Menu Phone on RNS-510
c. Voice Command (using Star button on MFA wheel)
Unfortunately, Handset button on MF wheel is still unused.
2. Mikrofon - ...
3. Antena BT - ...
4. Wiązka - i znowu VW nie sprzedaje gotowej i trzeba albo samemu albo np. w Kufatec.
2. Microphone - ...
3. BT Antenna - ...
4. Wiring harness - again VW does not sell one and it has to either be DIY'ed or acquired from e.g. Kufatec
Poniższa lista to wsporniki do zamocowania modułu pod siedzeniem. Ja wykorzystałem cześci VW ze względów estetycznych, ale wiem, że wiele osób wykorzystuje uchwyt od Skody.
5. Wspornik ...
6. Wspornik ...
7. Pokrywa ...
8. Śruby i nakrętki: ...
The list below specifies brackets to hold the module under the wheel. I used VW parts due to aesthetic reason, but I know many people use Skoda bracket.
5. Bracket ...
6. Bracket ...
7. Cover ...
8. Bolts and nuts: ...
Mikrofon w górnej konsoli.Microphone installed in the upper console.
Kabel od mikrofonu poprowadzony wzdłuż prawego słupka, tak, żeby nie zawadzał o kurtynę powietrzną.Microphone cable wired along the A-pillar so it does not interfere with an air-curtain.
Moduł na wsporniku pod siedzeniem. Przykleiłem go na taśmie dwustronnej.BT module on a bracket under the seat. I used double sided tape to attach it.
Efekt końcowy.Final assembly.
KodowanieCoding
Kodowanie bramki CAN:CAN Gateway coding:
Kodowanie modułu telefonu. Wkodowałem multifunkcję i obsługę głosem w języku angielskim.Phone module coding. I coded multifunction wheel and voice command in English.
Adaptacja poszczególnych kanałów modułu telefonu.Adaptation of phone module channels.
Wkodowanie diagnostyki mikrofonu w RNS-510. Podłączyłem mikrofon do wejścia mikrofonowego RNS-510 i z wyjścia mikrofonowego RNS-510 poprowadziłem kabel do wejścia mikrofonowego modułu BT. Tym sposobem będę mógł włączyć obsługę głosem RNS-510 kiedy wyjdzie odpowiednia poprawka oprogramowania.MIcrophone diagnostics coding in RNS-510. I connected microphone to RNS-510 mic input and from RNS-510 mic output down to BT module mic input. This way I can enable RNS-510 voice command when the firmware supporting this feature will be released.
Wkodowanie zmianu funkcji przycisku Wycisz na kierownicy na Obsługa Głosem.Coding of the change of Star wheel button from Mute to Voice Command.
Piersze uruchomienieStart up
Przy pierwszym uruchomieniu moduł z którego korzystam skopiował rejestr rozmów i książkę telefoniczną.Upon start up BT module I use copied call registry and phone book.
Menu telefonu na MFA+.Menu Phone on MFA+.
Anonymous Anonimowy na to / said:

nie wiem jak jest w wersji US RNS510 ale w europejskiej istnieje opcja BT audio w menu MEDIA (trzeba aktywować w setup). czy możesz sprawdzić czy twój moduł wspomaga tą opcję? ja mam zainstalowaną wersję 1Z0...D i teoretycznie powinno działać jednak mój telefon nie wykazuje żadnej chęci współpracy.

swoją drogą przerabiałem zestaw PREMIUM 5N0...730 i zdecydowanie go odradzam. SMS-y wsiąkają i ograniczasz się tylko do telefonów wspierających rSAP - NOKIA + SAMSUNG... poza tym nie masz możliwości przełączyć rozmowy na słuchawkę telefonu...

11:11 AM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Ja chcę zamontować zestaw telefoniczny bluetooth do Golfa V rocynik 2007. Narazie mam moduł bluetooth 3c0035729G, uchwyt 3c0035707c, adapter 3c0051435b. Potrzebuję jeszcze mikrofonu i kabla. I pytanie - gdzie mogę dostać taki kabel? I czy instalacja to "plug'n'play" + vag, czy większa zabawa?

1:04 PM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Na allegro masz kable P&P, mozesz sam zrobic kupując wtyczki tylko, koszt polowe mniejszy. Jak masz MFD2 lub radio to polecam zestaw od Seata 5P0 862 335, mam taki i działa prawie z kazdym telefonem, nie tak jak te 3C0 czy 5N0, tylko z Nokiami itp, ale nie ma funkcji rSAP, ale to nie przeszkadza w niczym bo ładowarke i tak mam zawsze w aucie.

3:22 AM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Mam RCD300. rSAP chcę uniknąć, zdecydowanie wolę starsze rozwiązanie. Chcę zestaw głośnomówiący bluetooth współpracujący z kierownicą multifunkcyjną,radiem i wyświetlaczem MFA+. Podpinać będę do tego tel/pda HTC. Nie upieram sięprzy oryginalnym zestawie,im prostszy w instalacji(i tańszy) tym lepiej. Jestem otwarty na wszelkie propozycje :)

2:22 PM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

najlepszy zestaw pod MFD2 czy RCD itp, działajacy z MFA+ i kierownicą to wersja od Seata skody 5P0 862 335. Mam taki u siebie w aucie własnie. jak cos to pisz na major@hot.pl
Pod tym linkiem masz kompatybilne modele telefonu.
seatcupra.net

a tu opisana instalacja
octavia-vrs.com w dziale technicalzestaw działa z czerwonymi jak i z białymi zegarami jak widac.

9:30 PM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Poszukuję schematu do podłączenia modułu bluetooth pod RNS510 mam oryginalną wiązkę zakończoną 1 zieloną wtyczką 1 pod mikrofon i 1 pod moduł i jest kilka wolnych kabli które nie bardzo wiem gdzie powinny być podpięte.

3:45 AM  
Anonymous Anonimowy na to / said:

Zamontowałem moduł 3c8 035 730 i mam problem z połączeniem go z telefonem na wyświetlaczu rns510 piszę "nie podłączono" telefon też nie wykrywa żadnego sygnału jak można to uruchomić ?

9:50 AM  
Blogger Rafal Truszewski na to / said:

Jesteś w stanie podać numer katalogowy maskownicy modułu i stelażu ? :-)

8:37 AM  
Blogger EL GRINGO JEAN- JACQUES na to / said:

BONJOUR ET MERCI DU SUD DE LA FRANCE
votre site / blog aide dans toute l 'EUROPE les amateurs de VW (VAG)
jean-jacques
http://roadandtruck.canalblog.com

11:24 PM  

Prześlij komentarz

<< Powrót / Close